کاربران ایرانی در سال ۲۰۱۴ چه چیزی را جستجو کرده‌اند؟

وبلاگ 119 بدون دیدگاه

بررسی جستجوهای گوگل در بازه‌های زمانی مختلف می‌تواند توجه جامعه نسبت به موضوعات مهم را نشان دهد. حالا که همه جا با آمارهای سال ۲۰۱۴ پر شده، ما هم سری می‌زنیم به برترین جستجوهای گوگل کاربران ایرانی در سال گذشته میلادی تا ببینیم چه موضوعاتی بیشتر از همه داغ بوده‌اند. آمار زیر در تاریخ ۲۲ آذر ۹۳ (۱۳ دسامبر ۲۰۱۴) گردآوری شده‌اند.

g2014-1

تقریبا می‌توان گفت که این ۱۰ عبارت، به عبارت‌های تکراری هر سال تبدیل شده‌اند. برداشت اولیه نسبت به این جستجوها می‌تواند این باشد که احتمالا ایرانیان بیشتر از کاربران هر کشوری دیگری به دنبال دانلود کردن هستند؛ دانلود آهنگ، فیلم، موسیقی یا هر چیز دیگر. ۱۰ جستجوی برتر بسیاری از کشورها به نام سایت‌های پر بازدید متلعق است. چرا که بسیاری از کاربران به جای وارد کردن آدرس کامل یک سایت (مانند فیسبوک یا یوتیوب)، ابتدا نام آن را در نوار آدرس مرورگر خود وارد کرده و سپس روی اولین نتیجه جستوگر گوگل کلیک می‌کنند.

g2014-2

از جدول تکراری بالا که بگذریم به جدول جستجوهایی که دارای بیشترین رشد در سال ۲۰۱۴ بوده‌اند می‌رسیم؛ جایی که بهتر می‌توان دغدغه‌های کاربران اینترنتی ایران را در بازه یک سال گذشته واکاوی کرد.

g2014-3

اولین عبارت مربوط به کلمه داعش است. این کلمه احتمالا بین بسیاری از کشورهای دیگر (یا حداقل کشورهای منطقه) نیز مشترک است. اگر به نمودار رشد جستجوی این کلمه در گوگل نگاهی بیاندازیم، می‌بینیم که از اوایل ماه ژوئن (اواخر ماه خرداد ۹۳)، با ظهور این گروه، جستجوی این کلمه نیز به شکل فزاینده‌ای افزایش پیدا کرده. کاربران استان‌های نزدیک به مرز عراق، تمایل بیشتری برای یافتن اطلاعات درباره این موضوع داشته‌اند. ایلام، کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی و اردبیل، پنج استانی هستند که بیشتر از باقی استان‌های ایران، این عبارت را جستجو کرده‌اند.

آمار برترین استان‌های ایران در جستجوهای گوگل نکته دیگری را نیز در خود نهفته است و آن، عدم حضور کاربران تهرانی در آمار جستجوهاست. از آنجایی که گوگل برای تهیه این اطلاعات از IP اینترنتی کاربران استفاده می‌کند، ساده‌ترین نتیجه‌گیری‌ای که می‌توان از این موضوع داشت این است که بخش بزرگی از کاربران تهرانی، با استفاده از ابزارهای دور زدن فیلترینگ به اینترنت وصل می‌شوند. این آمار احتمالا برای سایر استان‌های بزرگ دیگر مانند اصفهان، آذربایجان شرقی، فارس و خراسان رضوی نیز صدق می‌کند. هر چند که نمی‌توان با استناد به این آمار به صورت قطع در این رابطه نظر داد اما به هر حال، نتایج خروجی جستجوهای گوگل می‌تواند بیانگر این نکته کلی باشد که کاربران ساکن در استان‌های بزرگ ایران (و نیز کلانشهرها)، تمایلی بیشتری برای استفاده از VPN و متعلقات آن نسبت به سایر کاربران ایرانی دارند.

#منبع : وبلاگینا